Як проводиться обслуговування автомобільного акумулятора
Довговічність акумулятора і безперебійна робота прямо залежать від його якості, технології виробництва, правильної експлуатації. Останнє слід розуміти, як грамотний догляд за акумуляторною батареєю.
Часто ця послуга входить в обсяг робіт, передбачених технічним обслуговуванням авто. Хоча іноді варто дати спеціалісту оглянути акумулятор поза плановим ТО. У будь-якому разі обслуговування автомобільного акумулятора припускає такі пункти:
- зовнішній огляд батареї;
- очищення АКБ;
- перевірка рівня, щільності електроліту;
- перевірка надійності з’єднань;
- підзаряджання за необхідності;
- перевірка електрообладнання автомобіля.
При зовнішньому огляді шукають тріщини на корпусі. Якщо такі виявляються, батарею терміново треба ремонтувати. Обов’язково з акумулятора видаляється бруд і пил, оглядаються і очищаються отвори вентиляції в кришках і пробках.
Ще один важливий пункт — перевірити, наскільки щільно з’єднані виходи батареї з наконечниками стартерних дротів. Важливо, щоб площа контакту була неокисненою і максимальною. Якщо ж виявлено наліт, його зачищають, наконечники протирають, змащують вазеліном і затягують болти.
Якщо автомобіль проходить комплексний технічний огляд, перевіряють не тільки щільність і рівень електроліту, але й ступінь зарядженості батареї. За необхідності її заряджають до необхідного рівня.
Як відбувається заряджання акумулятора?
Відновить потенціал батареї автомобіля можна двома способами: не виймаючи АКБ із нього або виймаючи. У першому випадку при увімкненому двигуні і працюючому генераторі заряджання проходить автоматично. У другому батарея виймається і підключається до зарядного пристрою. Чим менший подається струм, тим довше заряджається батарея.
Процес завершується після «закипання» електроліту і у середньому займає 8-10 годин. Однак остаточний час залежить від первинного заряду. Якщо він був на нулі, то при напрузі в 4-6 А буде потрібно не менше 12 годин.
Після будь-якої процедури акумулятор промивається і висушується. Якщо на ньому залишиться бруд або кислота, він швидко розрядиться або взагалі вийде з ладу. Якщо напруга кришки акумулятора вище нуля, це означає, що корпус очистили погано.
Правильний догляд за батареєю
У середньому АКБ використовується 5-10 років, але якщо правильно за нею доглядати, цей строк можна значно збільшити. Отже, рекомендується кожний квартал перевіряти в ній напругу, рівень і щільність електроліту, проводити очищення батареї і її клем. Якщо акумулятор довго не використовується, його краще витягти і помістити в холодне місце.
Деякі прості заходи можна проводити самостійно, але комплексні повинні робити спеціалісти. До того ж, автомобілі новітнього покоління мають складну систему управління через бортовий комп’ютер. Якщо його повністю відключити від живлення, запустити знову буде складно. Тому краще не ризикувати і дозволити вирішувати такі питання професіоналам.
Спеціалісти сервісних центрів «Бош Авто Сервіс» впораються з поставленим завданням швидко, на всі види робіт дається гарантія. Широка мережа фірмових СТО представлена по всій Україні.
Відеоматеріали
1. Як правильно замінити акумулятор?
2. Як “прикурити” акумулятор?
3. Як мені правильно зберігати акумулятор?
Допомога розрядженому акумулятору
Сприяння в запуску може надати істотну допомогу розрядженому акумулятору. Але перед тим, як підключитися, з використанням переносних проводів, до іншого автомобілю, необхідно врахувати деякі моменти:
Номінальна напруга акумуляторів повинно бути однаковим (наприклад, 12 В). Корпуси автомобілів не повинні стикатися. Після виключення всього електричного обладнання підключіть червону кабельну перемичку до позитивної клеми розрядженого акумулятора, а потім до позитивної клеми зарядженого акумулятора. Далі, підключіть чорний кабель до негативної клеми зарядженого акумулятора, після чого з’єднайте інший кінець з металевою поверхнею відсіку двигуна автомобіля з розрядженим акумулятором. Важливо: ніколи не підключайте кабель до негативної клеми розрядженого акумулятора – це може призвести до вибуху. Тільки після цього можна спробувати завести автомобіль.