Операція «Реанімація»: ремонт і відновлення акумулятора автомобіля
Автомобільний акумулятор — річ життєво важлива. Професіонали та автолюбителі забувають, що «електричне серце» машини вимагає турботи. Згадують про нього, коли стартеру не вистачає потужності під час старту або авто глохне зовсім. Але не варто відразу купувати нову АКБ. Реанімувати стару однозначно дешевше.
Лікбез для автолюбителів
За типом обслуговування АКБ бувають:
• що обслуговуються — придатні до ремонту і недорогі моделі (розбираються « до останнього гвинтика»), але швидко розряджаються;
• що мало обслуговуються — з доступом до електроліту (можна долити, перевірити якість);
• що не обслуговуються — потребують періодичного заряджання; електроліт герметизований. АКБ Bosch належить до акумуляторів, що не обслуговуються, тому перевірити її стан можливо лише на СТО.
Автоакумулятори погано переносять стан повного розрядження: чим частіше його досягають, тим швидше зменшується ємність. Тому бажано батарею періодично підзаряджати, особливо якщо автомобіль експлуатується в міському режимі «пробок» (декілька разів на місяць взимку, більш активно в інший час).
Зразковий термін служби АКБ — 4–5 років. На термін служби впливають умови експлуатації авто і кількість мотогодин пробігу.
Аккумулятор і ремонт
Несправності АКБ, які викликані часом або жорсткими умовами експлуатації:
• деформація пластин;
• осипання і руйнування пластин;
• замикання і сульфатація пластин;
• розрив внутрішнього ланцюга АКБ;
• пошкодження корпусу.
Банки або пластини акумуляторної батареї замінюються теоретично, а іноді практично. Питання тільки у вартості: наскільки ціна деталей буде відрізнятися від ціни за новий акумулятор. Спроби реставрації — справа ризикована (іноді вибухонебезпечна) з непрогнозованою ефективністю.
Батареї, що не обслуговуються і ті, що мало обслуговуються не розбираються, тому ремонту не підлягають. Є аматори, які відновлюють і такі АКБ. Але безпека при експлуатації викликає сумніви.
Тріщини корпусу краще не латати — є ризик, що кислота протече і пошкодить сусідні вузли.
Резюме: самостійний ремонт акумулятора поєднується з ризиками.
Врятувати автомобіль: відновлення ємності акумулятора
Досвід показує, що велика кількість АКБ, які здаються безнадійними, просто розряджені. Якщо не настала критична сульфатація пластин, відновлення автомобільного акумулятора можливе. Первинна реанімація проста — «заряджання, розряджання і знову заряджання».
Заряд — тривалий, обов’язково невеликим струмом (1/10 від позначеної ємності). Висока напруга загрожує перегрівом батареї, закипанням електроліту. Герметизований акумулятор заряджається ще повільніше — струмом приблизно 2,5% від ємності. Про завершення процесу сигналізує зменшення і зупинка збільшення напруги на клемах протягом години. Пізніше виконують повне розрядження, наприклад, підключенням лампочки. Потім — знову повне заряджання.
Кислотні АКБ з рідкими електролітами (що обслуговуються або мало обслуговуються) можна відновити також хімічною десульфатацією, промиванням дистилятом, заміною електроліту.
Якщо акумулятор розряджається під час руху, варто перевірити генератор, струми витікання, ремінь ГРМ.
Якщо у вас немає навичок електрика — зверніться на СТО. Неправильні дії призведуть до остаточної поломки обладнання. «Бош Авто Сервіс» на Кобзарській 85 надає наступні послуги:
• діагностика акумуляторів, виявлення причин поломок;
• діагностика системи «автоакумуляторів — генератор»;
• професійна перевірка електросистеми — гарантія тривалої експлуатації батареї.