Інтерактивне приймання автомобіля на обслуговування
Наскільки часто, здаючи машину в ремонт або на ТО, ви просто передавали ключі? Проблема в тому, що за такого сценарію ви не застраховані від сюрпризів на кшталт вм’ятин на кузові або фінансування непотрібних робіт. Головний інструмент надійного сервісу — пряме приймання.
Що передбачає правильне приймання?
«Фішка» активної здачі — залучення клієнта до первинної діагностики, тобто наочна демонстрація технічного стану автомобіля. Це дозволяє зрозуміти ситуацію, особливості стану машини й обсяг робіт. Якщо виникнуть запитання, можна безперешкодно обговорити їх з консультантом сервісу, з’ясувати, навіщо потрібні ті чи інші маніпуляції. Разом із цим ви матимете змогу оцінити адекватність і професіоналізм працівників СТО.
Інтерактивне приймання автомобіля—злагоджена сервісна технологія. Супутнє обладнання дозволяє проводити експрес-діагностику. Автовласникові видається перелік несправностей, попередній кошторис за фіксованим прейскурантом, рекомендації щодо терміновості ремонту й додаткового обладнання. Це зручна основа для плану дій, що дозволяє розумно розподілити витрати на майбутні періоди.
Таке приймання авто передбачає діагностику кузова, салону й багажника, електричної системи, двигуна, паливної й гальмівної систем, стану елементів ходової частини. Ще оглядаються колеса, вимірюється залишкова глибина протектора.
Закон на боці власника автомобіля
Нормативно-правова база України регламентує відносини між клієнтом і СТО. Їхній базис — Закон «Про автотранспорт» і Правила надання послуг техобслуговування і ремонту автомобільних транспортних засобів, затверджені наказом Міністерства транспорту.
Правилами встановлено: приймання ТЗ (вузлів) здійснюється в присутності власника (представника). Під час цього перевіряється технічний стан, визначаються зовнішні пошкодження та дефекти — відповідні дані фіксуються в письмовій формі (в акті приймання-передачі).
Хоча в Правилах передбачено, що послуги можуть надаватися як на підставі письмового договору, так і за усною домовленістю, перший спосіб інтерактивного приймання автомобіля надійніший у спірних ситуаціях. Ст. 25 ЗУ «Про автотранспорт» визначає, що в договорі прописуються:
• Перелік робіт, строки й вартість;
• перелік документів, що підтверджують виконання обслуговування або ремонту, і гарантійні зобов’язання виконавця (СТО).
Наявність такого договору, згідно із ст. 26 ЗУ, розширює зобов’язання автосервісу перед замовником. Виконавець повинен:
• безкоштовно усувати недоліки, виявлені клієнтом під час приймання виконаних робіт;
• безкоштовно ремонтувати або відшкодовувати витрати, спричинені невідповідним виконанням робіт за договором;
• виконувати гарантійні зобов’язання на ремонт і обслуговування автомобіля.
Як визначають норми законодавства, ви маєте право бути присутнім під час діагностики й обслуговування (ремонту) авто. За умови дотримання техніки безпеки, зрозуміло.
Резюме
Пряме (інакше — інтерактивне, активне) приймання не створює труднощів у функціонуванні СТО. Якщо в автомайстерні не хочуть впроваджувати огляд з клієнтом або складати акт приймання-передачі, можливо, варто взяти під сумнів чесність виконання зобов’язань.
На СТО мережі «Бош Авто Сервіс» практикується активне приймання авто на сервіс і ремонт. До акта вносяться будь-які очевидні проблеми, в ньому прописується перелік замовлених вами послуг.