Чистка автокондиціонера: боремося з мікробами
Чистка кондиціонера авто — захід вимушений і не такий вже й рідкісний: на жаль, неприємні запахи поселяються всередині кліматичної установки досить часто. Відчуття вогкості, затхлості, «аромати» старого взуття й горілого паперу… Деякі автомобілісти звикають до них і їздять так роками. Але якби проблема полягала тільки в запахах, це було б ще півбіди. Насправді малоприємний «аромат», який розноситься по салону після запуску в машині кондиціонера, — лише зовнішній прояв тривожної ситуації, яка невидимо для вас розвивається десь в глибині торпедо.
Звідки запах у машині
Якщо з автокондиціонера доносяться відразливі запахи — отже, на випарнику присутні мікроби й грибки. Притулком для них стає радіатор-випарник — вузол, що ховається під торпедо й охолоджує безпосередньо потік повітря, який через повітроводи рухається до салону.
Процес теплообміну випарника й повітря супроводжується запотіванням поверхні радіатора. На сконденсовану вологу одразу осідає пил, занесений із вулиці через повітрозабірник. Сюди ж додаються тополевий пух, пилок рослин, дрібні листочки… Салонний фільтр повітря уповільнює процес забруднення випарника, але не вирішує проблему загалом — через деякий час (вважається, що у нових автомобілів цей термін становить близько двох років) на радіаторі й у прилеглих повітроводах поселяються і цвіль, і грибки, і мікроби, і бактерії. Системі кондиціонування потрібна дезінфекція — на вас чекає чистка кондиціонера.
Маленькі та шкідливі
Шкідливі бактерії та мікроби бувають різними — не даремно запах кондиціонерів у різних автомобілях відрізняється. Мікроби можуть бути хвороботворними й спричиняти проблеми дихальних шляхів: гайморит, отит, бронхіт і навіть пневмонію. А ще сучасні медики вирізняють «спеціальну» кондиціонерну хворобу легіонельоз, особливий тип пневмонії, який провокують бактерії легіонелли, що живуть саме на теплообмінниках і в каналах для подавання повітря кондиціонерів, зокрема автомобільних.
Цікаво, що вищезгадана армія небезпечних мешканців підторпедного простору загрожує пасажирам і водієві не лише під час роботи кондиціонера, а й у разі увімкнення обігрівача й просто під час подавання до салону повітря. А все тому, що система повітропроводів у автомобіля одна для всіх температурних режимів.
Загалом, очищення — це ще й боротьба за здоров’я тих, хто їздить у машині. Тому й провідні автовиробники, й авторитетні мережеві СТО вже давно мають у своєму арсеналі дієві методики, щоб протистояти шкідливим мікробам і бактеріям.
Стратегія та тактика очищення
Дезінфекція кондиціонера автомобіля має проводитися щорічно — так рекомендують професіонали. Антибактеріальна чистка здійснюється двома способами: хімічним або механічним. Другий варіант складніше, оскільки вимагає повного розбирання системи повітропроводів і демонтажу торпедо, а це, як відомо, один із громіздких вузлів сучасного авто. Однак часом випарник і канали доводиться очищати вручну: якщо автомобіль досить старий і до того ж багато їздив по курних дорогах, багаторічні нашарування злежалого пилу в каналах ніяк інакше не почистити. Ціна такої послуги, ясна річ, буде високою.
Очищення автомобільного кондиціонера за допомогою хімічних речовин більш звична для наших водіїв. Якісний препарат знищує всі поселення мікробів, бактерій і грибків, а крім того, на тривалий час (до одного року) оберігає внутрішні поверхні кліматичної установки від нового нашестя невидимих ворогів. Однак, щоб хімія спрацювала як слід, її потрібно правильно подати до місця призначення. Тут теж є варіанти.
Аматори й професіонали
Найпростіший спосіб хімічної чистки автокондиціонера — спрей-балончик, який потрібно розпорошити біля забірного отвору повітря з салону в режимі рециркуляції і під час роботи вентилятора на повних обертах. Наскільки точною буде така «доставка», сказати важко, в деяких випадках процедуру доводиться повторювати. Іноді аерозольні балончики комплектуються трубками для подавання спрею у повітропроводи і до випарника. Але перед застосуванням такого засобу варто вивчити розміщення каналів під торпедо, щоб направити трубку до потрібного місця — тобто якомога ближче до радіатора.
Більш ефективне професійне очищення системи кондиціонування. Воно здійснюється в умовах СТО, де майстри застосовують ультразвуковий апарат. За його допомогою антисептичний препарат розпилюється до стану дрібнодисперсного туману, який втягується в забірник системи кондиціонування в режимі рециркуляції повітря. Завдяки більш дрібному розпорошенню активна речовина потрапляє в усі точки системи повітропроводів і на всю поверхню випарника.
Для особливо важких випадків із подібним ультразвуковим пристроєм може застосовуватися шланг-пістолет, що вводиться через повітропровід максимально близько до радіатора. Власне, це вже суто професійне обладнання, про яке клієнту перейматися необов’язково: його справа — здати автомобіль із засміченим кондиціонером в надійні руки фахівців і забрати його звідти справним через кілька годин.