Діагностика електрообладнання автомобіля
Проблеми з електрообладнанням позбавляють сучасні автомобілі їх основного функціоналу. Лампочки не беруться до уваги — мова йде про електровузли і бортову систему, що базується на датчиках, електронних блоках управління (ЕБУ). Генератор, акумулятор, проводка, блоки запобіжників відповідають за електроживлення і його розподіл.
Електронні системи управління забезпечують безпеку під час руху машини, оптимізують КПД двигуна, покращують керованість, ергономічність.
Електронні системи автомобіля
За призначенням виділяють 4 основних групи ЕБУ.
1. Управління двигуном (ЕСМ) — забезпечує працездатність «серця» машини, оптимізує його характеристики.
2. Управління трансмісією (РСМ). Таку систему мають всі авто з АКПП. Конструктивно пов’язана з ЕСМ. Керує передатним числом і моментом увімкнення зчеплення.
3. Управління активною безпекою охоплює динамічну курсову стабілізацію ESP, антиблокування гальм ABS, круїз-контроль, датчики стану шин.
4. Управління обладнанням і безпекою — імобілайзер, сигналізація і засоби підвищення комфорту (кондиціонер, парктронік, електронні регулятори дзеркал, підігрів сидіння, інше).
Комп’ютерна діагностика електросистем
Автомобільний бортовий комп’ютер періодично тестує системи і їх компоненти, при виникненні несправностей (постійних або тимчасових) записує їх в пам’ять ЕБУ у вигляді специфічного коду. Під час комп’ютерної діагностики до бортової системи управління (або до конкретного блоку) підключається дилерський або універсальний сканер на базі ПК з відповідним програмним комплексом і адаптером для зв’язку з авто.
Майте на увазі, що пам’ять блоків електроніки РСМ і ЕСМ обнуляється за відсутності живлення — варто витягнути на 30 секунд запобіжник або скинути клеми з акумулятора. Інформація втрачається назавжди і сканер уже не відобразить помилки.
Порядок діагностики електрообладнання
1. Збір даних у водія. Якщо електрослюсар ставить багато питань, не кваптеся переривати його гнівним: «хто з нас спеціаліст?». Це своєрідний збір «анамнезу захворювання».
2. Зовнішній огляд вузлів і систем, перевірка акумуляторної батареї і системи запалювання. В 10-30% випадків цього достатньо, щоб виявити несправності електроживлення і проводки.
3. «Продзвін» електричних і електронних ланцюгів — вимірювання напруги, сили струму на предмет витікання, обривання і т.п.
4. Зчитування кодів помилок з ЕБУ, діагностика датчиків.
Дзвіночок про несправність авто — легкий, схожий на статичний, розряд від кузова. Багато автоелектриків радять поставити антистатик — це не вирішує проблему, але ускладнює пошуки причин, через які авто «б’ється струмом». Пошкодження ізоляції електропровідних елементів і деталей дає подібну картину. Програма мінімум у цьому випадку — перевірити витікання струму. Зробити це найкраще в автосервісі за допомогою професійного обладнання.
Куди звертатися?
Електрик, який озброєний тільки мультиметром, навряд чи впорається з автомобілем, обладнаним сучасною електронікою. Повну якісну комп’ютерну діагностику можна провести на авторизованих СТО. В Україні це «Бош Авто Сервіс».
Електронні системи взаємозалежні між собою, з механічними вузлами, втрата функціоналу одним датчиком викликає підвищене зношення інших деталей, що призводить з часом до серйозних поломок. Ціна ремонту зростає в рази.