Яка буває заміна двигуна автомобіля
Подібне переобладнання авто проводять, коли необхідно замінити двигун, який не підлягає ремонту і коли є бажання поставити більш потужний мотор. При ремонті власники машин намагаються поставити аналогічну модель. Якщо знайти не вдається, беруть агрегат з таким же об’ємом і однаковою потужністю. Якщо ж основна мета – збільшення потужності, то ставлять зовсім іншу модель цього вузла автомобіля. У кожному з цих випадків по-різному вирішуються питання з наглядовими органами.
Заміна двигуна під час ремонту, коли ставиться аналогічна модель, не змінює характеристик автомобіля, зазначених в технічному паспорті. Тому і реєструвати ці зміни в МРЕВ немає необхідності. Але будьте впевнені в «чистоті» самої деталі, особливо якщо вам запропонували її купити і встановити по вкрай низькою ціною. Ймовірно, що деталь взята з викраденого або незаконно ввезеного авто. Їздити з нею ви зможете, але в разі переоформлення автомобіля співробітник МРЕВ проводить перевірку серійного номера двигуна. Якщо він виявиться знятим з викраденої машини, деталь конфіскують, а вас будуть чекати тривалі розгляди з наглядовими органами.
Повна заміна заради збільшення потужності машини тягне за собою зміни її технічних характеристик: робочого об’єму, ваги, типу двигуна. В цьому випадку процедуру погоджують з ДП «ГОСАВТОТРАНСНІІПРОЕКТ» або НДЦ БДР МВС України. Виняток становлять випадки, коли такі зміни передбачені виробником і не впливають на загальні технічні характеристики машини. Інакше доведеться пройти тривалу процедуру узгодження змін. Новий двигун можна встановлювати тільки на зареєстровану машину. Якщо вона була знята з обліку, то і реєструвати ці зміни немає сенсу.
Заміна двигуна в Україні: як і де проводиться
Щоб замінити двигун, спочатку вибирають відповідну деталь. Вона повинна відповідати старої по всіх параметрах, особливо – обсягом. Якщо збігається за всіма характеристиками, але не підходить за кріпленням, говорять про різному поколінні деталей. Підбирайте на заміну того ж покоління, інакше, крім розбіжності кріплення, виникнуть складності з підключенням приладів.
Звертайте увагу на ціну. За новий зазвичай просять половину вартості автомобіля, а б/у коштує приблизно 30% від неї. При покупці в інтернеті або на авторинку виникає ризик купити неробочу деталь, адже перевірити її роботу можна, тільки встановивши. Розумніше звернутися в автосервіс, де вам підберуть відповідний агрегат, встановлять, нададуть гарантію на роботу і саму деталь.
Якщо ви вирішили встановити його самостійно, вам знадобиться допомога і додаткові інструменти, витратні матеріали: прокладки для вихлопної системи, фільтри, масло. Також буде потрібно лебідка і широкий набір викруток, ключів.
Перед установкою знімають капот машини, щоб його не пошкодити, потім від’єднують від двигуна клеми акумулятора, комутатор та інші дроти. Бажано перед цією процедурою зробити фото, щоб потім знати, як під’єднувати дроти назад.
З двигуна зливають охолоджуючу рідину і масло. Робити це на сучасних агрегатах складно без додаткової апаратури і потрібних навичок. На сучасних автомобілях встановлюють багато електроніки, яку необхідно знати, як підключати та відключати. Помилка обійдеться власнику в блокування системи або її повний вихід з ладу.
Після зливу рідин від’єднують КПП, передавальний механізм і вихлопну систему. Тільки після цього можна знімати двигун. Є два способи:
1. Підняти його лебідкою і відкотити автомобіль.
2. Встановити автомобіль на підйомник, опустити агрегат на піднос, а саму машину підняти.
Перед установкою двигуна замінюють його подушки. Установка нового агрегату проходить в зворотному порядку, керуйтеся фотознімками або відео, на якому записаний процес знімання старого вузла. Після приєднання електроніки заливаємо нові рідини, керуючись рекомендаціями, зазначеними в сервісній книжці авто. Останній етап – перевірка роботи двигуна. Перевірте, чи всі болти надійно закручені, правильно під’єднано електроніка, не протікають чи рідини.